Foto: Johan Fowelin

Foto: Johan Fowelin

Cypernsamlingen en höjdpunkt i Stockholms arkitektur

Medelhavsmuseets nya Cypernutställning har utsetts till en av Stockholms arkitekturskatter.

När boken "Guide till Stockholms Arkitektur" nyligen utkom i en uppdaterad version finns Medelhavsmuseets utställning Cypern genom tiderna med som en höjdpunkt bland Stockholms arkitektur.

Boken är ett uppslagsverk för arkitekturentusiaster och listar de 412 mest intressanta byggnaderna i Stockholm med omnejd. I den uppdaterade delen listas 36 nya byggnader som tillkommit 2001-2009. Här nämns bla Hammarby Sjöstad, Nya Årstabron, Södertörns Högskola, Clarion Hotel Sign och Medelhavsmuseets Cypernutställning.


White Arkitekter
Utställningens djärva gestaltning i museets klassicistiska rum har gjorts av Mattias Lind och Kristofer Jonsson vid White Arkitekter i Göteborg. Syftet är att spegla känslan av att man som besökare befinner sig på en antik kultplats. Den stora montern med ca 1000 terrakottafigurer skall ses som ett stort stenblock, en monolit, som vilar på ett mindre block. Genom att stenen är upplyft kan besökaren att träda in i och möta votivfigurerna så som de stod uppställda vid kultplatsen Ajia Irini på Cypern. Runt monoliten står andra montrar grupperade med tematiskt arrangerade föremål från Cyperns rika forntid.

Boken om Stockholms arkitektur kan beställas på Arkitekturs hemsida: http://www.arkitektur.se/



Läs mer om utställningen här:
Medelhavsmuseet nya Cypernutställning


Skriv ut

Utskriftvänlig