Kvällen inleds med att författaren och antikvetaren fil. dr Allan Klynne berättar om en av de viktigaste epokerna i senantikens Rom. Efter denna introduktion samtalar fil. dr Mats Cullhed och Allan Klynne.
Allan Klynne visar i sin bok Konstantin den store, om Roms förste kristne kejsare och hur synen på Konstantin har skiftat genom historien. Var han en religiös visionär eller snarare en cynisk maktmänniska? Såg han verkligen ett kors på himlen, var målet att kristna imperiets samtliga invånare, och ska grundandet av Konstantinopel uppfattas som ett medvetet brott med det hedniska Rom?
Det är berättelsen om hur ett tusenårigt rike slog in på en helt ny väg som påverkat religion, politik, konst och arkitektur fram till våra dagar.
Mats Cullhed är antikhistoriker med inriktning på romersk historia och arvet från antiken i Europa. Hans avhandling handlar om kejsar Maxentius som konkurrerade med Konstantin om kejsarmakten i romarriket under tidigt 300-tal.
Programmet ges i samverkan med Svenska Rominstitutets vänner, Svenska Istanbulinstitutets vänner och förlaget Natur & Kultur.
Årskortet kostar 200 kr, gäller i 365 dagar från inköpsdatum och ger inträde till Etnografiska museet och Medelhavsmuseet i Stockholm. Vill du ha möjlighet att använda årskortet även på Världskulturmuseet i Göteborg kan du välja att köpa Årskort Support för 350 kr, även det giltigt i 365 dagar från inköpsdatum.
Årskortet ger också rabatterat pris på flera programpunkter och specialutställningar.
I Världskulturmuseerna ingår även Östasiatiska museet som för närvarande är stängt på grund av ombyggnation och öppnar igen 2026.