Programserien 30 minuter om..., miniföreläsningar med Medelhavsmuseets kunniga och engagerade intendenter, pedagoger, producenter och värdar fortsätter. Temat för hösten är för alla er som är nyfikna att höra mer om de kända myterna från antiken.
De sju systrarna, eller Plejaderna, är en av natthimlens mest välkända stjärnhopar och har fascinerat människor världen över i tusentals år. I den grekiska mytologin är Plejaderna döttrar till titanen Atlas och havsnymfen Pleione, och deras dramatiska öde har gett upphov till berättelser om kärlek, längtan, förvandling och gudomligt ingripande.
Under denna halvtimme följer vi systrarnas resa från myt till stjärnhimmel och vidare till vår egen tid genom Lucinda Rileys älskade romansvit De sju systrarna. Vi utforskar också hur Plejaderna har tolkats i olika kulturer och varför just denna stjärnhop har fått en så framträdande plats i människans berättelser om världen och vår plats i kosmos.
Föreläsningen ges av Maria Dahlström, intendent på Världskulturmuseerna.
Fler tillfällen 30 minuter om...
22 oktober kl. 15:00 - 15:30 30 minuter om... Herakles med Adam Norberg
19 november kl. 15:00 - 15:30 30 minuter om... Odysséen, Troja och Nolan med Kenneth Silver
26 november kl. 15:00 - 15:30 30 minuter om... Jason och argonauterna med Fredrik Helander
17 december kl. 15:00 - 15:30 30 minuter om... Artemis med Jessika Tidefalk Zouhair
Årskortet kostar 200 kr, gäller i 365 dagar från inköpsdatum och ger inträde till Etnografiska museet, Medelhavsmuseet och Östasiaiska museet i Stockholm. Vill du ha möjlighet att använda årskortet även på Världskulturmuseet i Göteborg kan du välja att köpa Årskort Världskulturmuseerna för 350 kr, även det giltigt i 365 dagar från inköpsdatum.
Årskortet ger också rabatterat pris på flera programpunkter och specialutställningar.